İnternet

Zararlı Yazılımlar Ünlü Sanatçıların İsimleriyle Yayılıyor

Rusya siber güvenlik şirketi olan Kaspersky , Grammy 2020 adaylarının isimlerini ve şarkılarını kullanarak yayılan zararlı yazılımları incelemeye aldı. Yapılan araştırmaya göre Taylor Swift, Ariana Grande ve Post Malone 2019 yılında isimleri zararlı yazılımlarda en çok kullanılan sanatçılar oldular.

Bilgisayar korsanları, kullanıcıların özel verilerini ele geçirmek için kullandıkları yollara her yıl yenilerini ekliyor. Sanal ortamda bulunan tehlikeler her geçen gün artıyor. Kaspersky tarafından yapılan bir araştırma, ünlü sanatçıların adlarını kullanarak video kliplerin veya parçaların içine zararlı yazılımların gizli olarak yerleştirildiğini ortaya koydu.

Kaspersky , Zararlı Yazılımları İnceledi

Müzik dünyasının Oscar’ları olarak da bilinen Grammy Ödülleri, birkaç gün önce sahiplerini buldu. Amerika, Los Angeles’ta bulunan Staples Center’da düzenlenen gecede, 18 yaşındaki Amerikalı şarkıcı Billie Eilish beş ödül birden kazandı. Grammy 2020 ’de aday olan ünlü şarkıcıların isimlerini ve şarkılarını kullanarak yayılan zararlı yazılımları incelemeye alan Kaspersky araştırmacıları toplam 30,982 tane zararlı dosyada şarkıların veya sanatçıların isimlerinin kullanıldığını tespit etti.

Bilgisayar korsanlarının bu zararlı yazılımları yayabilmek için en çok Taylor Swift, Ariana Grande ve Post Malone isimlerini kullandılar. İncelenen zararlı dosyaların % 55’inin bu ünlü isimlerin adını taşıdığı belirlendi. Yapılan araştırmaya göre, 2019 yılında Billie Eilish’in adını taşıyan zararlı dosyaların sayısı bir önceki yıla oranla yaklaşık 10 kat arttı. ve 2171’e yükseldi. Türkiye’de ise, ünlü şarkıcının ismini taşıyan zararlı dosyalardan etkilenen kişilerin sayısının ise 18,497 oldu. Bu sayı bir önceki yıl ise sadece 139’du.

Zararlı yazılımları yaymak için en çok Ariana Grande’nin ismi kullanıldı

Yapılan araştırmada, bu zararlı dosyalarda en çok hangi şarkıların yer aldığı da incelendi. Post Malone’un ‘Sunflower’ isimli şarkısı bu listede ilk sırada bulunurken onu Khalid’den ‘Talk’ isimli şarkısı Lil Nas X’in ‘Old Town Road’ şarkısı izlediler.

Kaspersky araştırmacıları ise bu yazılımların tehlikelerine maruz kalmamaları için ünlü sanatçıları dinlemek ya da şarkılarını indirmek isteyenlerin Apple Music, Amazon Music ve Spotify gibi güvenilir dijital müzik platformlarını kullanmalarını öneriyor. Bu gibi güvenilir sitelerden indirilen dosyaların uzantıları .mp3, .avi, .mp4 veya .mkv olduğuna dikkat edilmesi gerekiyor. Zararlı yazılımlar ise .exe veya .lnk gibi uzantılar kullanıyorlar.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı