İnternet

YouTube ’daki Bir Canlı Yayın Henüz Başlamadan Telif Yedi

YouTube , telif hakkına sahip olanların bu hakkı ihlal ettiğini düşündüğü videoları kaldırmalarına izin veriyor. Fakat telif hakkı sahipleri ise bazı durumlarda çok ileri gidebilmekte. Tamamen yasal olan ve herhangi bir telif hakkı ihlali içermeyen bir canlı yayın Warner Bros. tarafından telif hakkı şikayeti sebebiyle başlamadan durduruldu.

Dünya genelinde en çok kullanılan video izleme ve paylaşma platformu olan YouTube şirketi, telif hakkı sahiplerinin haklarını koruyabilmek için hak sahiplerine çok sayıda imkan vermekte. Telif hakkı sahipleri eğer telif hakkını ihlal ettiğini düşündüğü bir video olursa bunu direkt olarak kaldırma yetkisine sahip durumda. Bu durum nedeniyle telif ihlali yapan kişiler o videoyu paylaşamıyorlar. Eğer bu durum çok fazla sayıda bir kanalın sahibi için tekrarlanırsa YouTube tarafından telif ihlali yapan kanal devre dışı bırakılıyor.

Bu durum, telif hakkı sahipleri için güzel bir uygulama gibi gözükse de bir çok kez suistimal edilebilmekte. Bu haktan yararlanan bazı kanal sahipleri, yasal videoların da çoğu kez kaldırılmasına neden olabiliyorlar. Yani herhangi bir videoda aslında telif hakkı ihlali bulunmuyor olsa bile bazı kanal sahipleri videoyu kaldırabilme yetkisine sahip durumda. Fakat son zamanlarda yaşanan bir durum, bu olayın çok daha ileri seviyelere taşınabileceğini gösteriyor. Henüz yayınlanmaya başlamamış bir içerik bile telif hakkı yiyebiliyor.

Youtube ‘da henüz başlamayan canlı yayın, telif ihlalinden dolayı ‘kaldırıldı’

Mashable adındaki bir dijital medya şirketinde muhabirlik yapan ve YouTube ‘da DOOMED adında bir podcast yayını gerçekleştiren muhabir Matt Binder, aktivist Jordan Uhl ile birlikte yapacağı bir programı YouTube’da canlı olarak yayınlamaya karar verdi. Canlı yayın henüz başlamamışken canlı yayın telif yedi. Yani böylelikle YouTube üzerinde bir içerik henüz yayınlanmaya başlamadan kaldırılmış oldu. CNN’in sahibi olan Warner Bros tarafından, CNN’in Demokratik adaylarının tartışılacağı bu program telif yedi. Bunun nedeni ise Binder’ın canlı yayınının yasa dışı olacağıydı. Fakat buna karar verebilmek için henüz bir içerik bulunmuyordu çünkü program henüz başlamamıştı. Binder, bu telif olayı sonrasında itirazda bulundu fakat pozitif bir sonuç elde edemedi.


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı