Mobil

Yavaşlayan Akıllı Telefonlar Nasıl Hızlandırılır?

Kullandığımız birçok elektronik alet gibi akıllı telefonlar gün geçtikçe performansı düşüşe geçebilir. Eğer yaşanan bu performans düşüklüğünün çok belirgin nedenleri bulunmuyorsa cihazın arka planında gerçekleşen bazı durumlar telefonunuzun performansı düşürebilir.

Hayatımızda çok önemli ve büyük bir yerde bulunan akıllı telefonlar, piyasaya ilk çıktıklarında güzel birtakım özelliklere sahip olarak iyi bir performans gösterebilmelerine rağmen gün geçtikçe bu performansı düşebilir. Gündelik hayatımızda vaktimizin birçoğunu geçirdiğimiz bu akıllı telefonların sahip olduğu performansın yüksek olması da çok fazla bir önem taşımaktadır. Eğer bu cihazlarda gerçekleştirilmesi gereken birtakım işlemler yapmak yaşanacak performans düşüklüğü ile doğru orantılı bir şekilde zorlaşabilir.

Yavaşlayan Akıllı Telefonlar Nasıl Hızlandırılır?

Eğer bir Android işletim sistemi bulunan cihazınızın performansını daha da artırmak istiyorsanız fakat bunu ne şekilde yapacağınızı bilmiyorsanız, bu yazı size yardımcı olabilir.

Akıllı telefonlar ile internete girerek gezinme yaptığınız zaman göz attığınız tüm siteler ve bilgiler telefonun önbelleğinizde parçalar şeklinde depolanır. Depolanan bu veriler sayesinde telefonunuzdaki uygulamaların daha hızlı bir şekilde çalışması için önyükleme yapmasını için toplanır ve daha sonra yine aynı sitelere girmek istediğinizde cihazınıza aynı verilerin tekrar indirilmesi gerekmez. Böylelikle siteler çok daha hızlı olarak açılabilir. Fakat çoğu şeyde olduğu gibi çok fazla sayıda verinin önbelleğe alınmış olması da zararlı olabilir. Eğer telefonununuz önbelleği çok fazla miktarda bu durum telefonu yavaşlatacaktır.

Akıllı telefon kullanan neredeyse tamamının telefonunda gereksiz uygulamalar ve dosyalar bulunur. Özellikle de oyun meraklılarının sahip oldukları telefonlarda birçok oyunun bulunması ve zaman geçtikçe artık bu oyunları oynamadığı halde silmemeleri telefonda yavaşlığa neden olabilir. Yine aynı şekilde kullanılmayan uygulamalar da silinmediğinde telefonunuzu yavaşlatabilir.

Akıllı telefonlar eğer daha önce yüklenen fakat zamanla artık kullanılmayan oyun ve uygulamalar varsa bunları silerek telefonunuza rahat bir nefes aldırabilirsiniz. Bu şekilde hem telefonunuzun performansını hem de depolama alanını boşaltarak telefonunuzun performansını artırabilirsiniz.

Eğer tüm yöntemleri denemenize rağmen bir sonuç elde edemediyseniz yapabileceğiniz bir işlem de telefonu sıfırlamak olacaktır. Bu işlemi yapmadan önce fotoğraf ve diğer verilerinizi bir bilgisayara ya da bir depolama aygıtına aktarmalısınız. Bu işlemleri yaparak az da olsa telefonunuzu hızlandırabilirsiniz.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı