İnternet

Spotify , Podcast Bölümünün Tasarımı Yenilendi

Dünya genelinde en büyük dijital müzik platformu olan Spotify , gün geçtikçe daha da canlanan podcast bölümünün tasarımında değişikliğe gitti. Bu yeni arayüz sayesinde içeriklerle ilgili bilgilere daha kolay bir erişim sağlanabiliyor. Böylelikle kullanıcıların, podcast yayınlarına olan ilgilerine de daha fazla artırabilir.

Müzik platformu Spotify, 2019 yılında podcast eko sisteminin iki dev platformu olan Gimlet Media ve Anchor ’ı satın almıştı. Spotify böylelikle podcast sektöründe lider olmayı amaçlıyor. Bu hedef doğrultusunda İsveçli şirket son iki yılda yaptığı devasa yatırımlar gerçekleştirdi. Bu yatırımlarla birlikte ile birlikte 2019 yılında podcast ağı %200 oranında büyüdü.

Spotify Etkileşimleri

Buna rağmen hala Spotify’ın aylık abonelerinin yalnızca %16’sı podcast içerikleri ile bir etkileşime giriyorlar. Bu oranı daha da artırabilmek için firma, akış uygulamasının podcast bölümünü yeniden tasarladı. Böylelikle abonelere içeriklerle ilgili olan bilgileri görüntüleyebilmelerinin daha da kolay bir yolunu sunuyor.

Tasarımı değiştirilen yeni arayüzün en çok dikkat çeken özelliği ise fragmanlar… Artık içerik üreticileri, daha önce yayınladıkları ya da yayınlayacakları podcast’lerin bir ya da iki dakikalık olan kısa bölümlerini ek olarak fragman şeklinde kullanıcılarla paylaşabilecek. İçeriklerden ayrı olarak ‘Fragman’ etiketi ile birlikte vurgulanan bu yayınlar ise bölüm listesinin en üst bölümünde bulunacak.

Buradaki ana düşünce ise, kullanıcıların merak ettikleri bir podcast’in bütünü yerine ondan daha ufak bir bölümünü dinleyerek, o içerik hakkında kısa sürede bilgi sahibi olmalarını sağlayabilmek. Spotify’ın kataloğunda bilim, spor, yaşam, siyaset, müzik ve teknoloji gibi birçok konuda 700.000’den fazla podcast yer alıyor.

Yeni Etiketler

İsveçli firma bunun yanı sıra kullanıcıların yeni podcast’ler keşfedebilmeleri için de içeriğin açıklama bölümünün altına “kişisel hikayeler”, “ilişkiler” ve “seyahat” gibi bazı etiketler de ekleyecek. Kullanıcılar bu etiketlere tıklayıp, benzer içerikleri de anında bulabilecekler.

Spotify’ın podcast bölümünde yaptığı değişiklikler ise pazar lideri olan Apple Podcast’i takip ediyor. Özellikle de Apple Podcast’in tasarımı ve düzenine daha çok alışkın olan kullanıcıların Spotify’e geçişlerini kolaylaştırmayı hedefleyen firma, sunduğu yeniliklerle beraber çok daha işlevsel bir şekilde podcast deneyimi sunmayı amaçlıyor. Spotify, yeni tasarım iOS ve Android kullanıcıları için de sunulmaya başlandı.


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı