Donanım

Samsung, Flashbolt ’u Duyurdu

Samsung, veri aktarım hızında bir devrim gerçekleştirecek olan üçüncü nesil HBM2E belleği olan Flashbolt ‘u duyurdu. Üçüncü nesil yeni bellek ile önceki neslin sahip olduğu Aquabolt’a oranla yaklaşık %75’lik bir hız artışı gerçekleşiyor.

Samsung, gelişmiş bellek teknolojisi sektöründe dünya genelinde başarılı bir firma konumunda bulunuyor. Samsung, Flashbolt adını verdiği üçüncü nesil ‘High Bandwidth Memory 2E’ (HBM2E) belleğinin duyurusunu yaptı. Yeni 16 GB HBM2E sayesinde bilgi işlem sistemlerinde performans en üst düzeye çıkıyor… Sistem üreticilerinin yapay zeka odaklı veri analizlerini, süper bilgisayarlarını ve son teknoloji grafik sistemlerini de kolayca geliştirmesine olanak sağlayacak.

Samsung Bellek Satış ve Pazarlama Başkan Yardımcısı olan Cheol Choi, yeni tanıtılan bu bellek ile ilgili olarak şunları söyledi: “Bugün, mevcut olan en yüksek performansa sahip DRAM’in piyasaya sürülmesi ile birlikte hızlı bir şekilde büyüyen yüksek kaliteli bellek pazarında bulunduğumuz lider rolümüzü geliştirebilmek için kritik bir adım atıyoruz”. Choi sözlerine “Samsung, küresel bellek pazarındaki gücünü pekiştirirken aynı zamanda gerçekten de farklılaşmış çözümler üretme sözünü de yerine getirmeye devam ediyor” şeklinde devam etti.

Flashbolt neler sunuyor?

Flashbolt, önceki nesil olan 8 GB HBM2 ‘Aquabolt’un tam iki katı kapasite sunuyor. Yeni nesil olan bilgi işlem sistemlerini de önemli bir ölçüde iyileştirmek için güç ve performans verimliliğini de ciddi anlamda geliştirmekte. Bu konuda Güney Koreli şirket, 16 GB’lık alana sahip olan yeni belleğin 3,2 Gbps gibi bir veri aktarım hızına da sahip olduğunu aktarıyor.

Flashbolt 3.200 MHz’de çalışıyor ve 1.024 bit bellek arayüzü ile birlikte 410 Gbps bant genişliği sunmakta. Bununla beraber Samsung, bu yeni belleği 4.200 MHz’de çalışabilecek şekilde bir test gerçekleştirdi ve bant genişliğini ise 538 Gbps’e kadar yükseltti. Yapılan bu testler sonucunda yeni HBM2E’nin büyük bir overclock potansiyeline de sahip olduğu belirtiliyor.

Bir kıyaslama yapıldığında ise Samsung’un bir önceki ürettiği nesil HBM2 belleği Aquabolt ‘ın hafızası 8 GB ‘tı ve 2.400 MHz’de çalışmaktaydı. Yığın başına ise maksimum 307,2 Gbps bir bant genişliğine ulaşıyordu. Flashbolt’un sahip olduğu 538 Gbps’lik bant genişliği ise önceki nesil olan Aquabolt’a oranla %75’lik bir artış sunuyor. Samsung, yüksek hızlara ulaşabilen Flashbolt’un üretimine ise bu yılın ilk yarısında başlamayı hedefliyor.


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı