Donanım

Qualcomm, NB2 IoT Yonga Setini Duyurdu

Dünya genelinde donanım üretici firmaları arasında yer alan Qualcomm, güç verimliliğinin üst seviyelerde olduğu yeni yonga setinin tanıtımını yaptı. Yapılan açıklamaya göre yeni ürün düşük güç ile beraber uzun ömürlü bir şekilde IoT uygulamalarında çok önemli performans iyileştirmeleri gerçekleştirecek.

Hücresel IoT bağlantısının daha da yaygınlaşmasını sağlayabilmek için Qualcomm firması yeni çalışmalar yapıyor. Qualcomm, büyük bir çığır açacak yeni ürününü duyurarak kendini bir adım daha ileri taşımayı başarabildi. Duyurusu yapılarak satışa sunulacak 212 LTE IoT modem, dünyadaki en verimli olan tek moda sahip NB2 (NB-IoT) yonga seti şeklinde tanıtıldı. Atılan bu adımla beraber IoT cihazlarla dolu olan bir geleceğin çok da uzak olmadığının da sinyalleri verilmiş oldu.

IoT cihazlarının yıllarca dayanması bekleniyor fakat bu cihazlar için en büyük endişe kaynağı ise güç verimliliği olarak gösteriliyor. Qualcomm’un 212 LTE IoT modeminde MikroAmper seviyesinde akım gerekiyor. Son teknoloji ile birlikte cihazdaki güç tasarruflu olan yonga seti mimarisi, böylelikle düşük güç tüketimine de olanak sağlıyor. Bu sistemle geniş yelpazede olan pilleri ve cihazın daha da uzun bir süre boyunca kullanılmasına olanak sağlıyor. Böylelikle yeni ürün konusunda beklentiler de oldukça yükseğe çıkmış durumda.

Qualcomm’dan Resmi Açıklama Yapıldı

Lansman ile ilgili yorum yapan Qualcomm’ın Avrupa Ürün Yönetimi Başkan Yardımcısı olan Vieri Vanghi, yaptığı açıklamada “Qualcomm 212 LTE IoT ismini verdiğimiz cihaz, 15 yıl boyunca aktif olması gereken pille çalışan IoT cihazları gibi düşük güç kullanımı içeren yeni ürünle birlikte daha hassas bağlantı gerektiren kullanıcılar için yeni bir çağın başlamasına yardımcı olacak. Ultra düşük güç tüketimi, yapısı ve düşük maliyeti, yeni nesil düşük güçlü IoT cihazlarını geliştiren ürün üreticilerine de büyük fayda sağlayacak” şeklinde konuştu.

Yapılan açıklamalarda dünya genelinde düşük güce sahip alan ağlarının daha da genişlemesinin önceki zamanlarda mümkün olmayan ve pratik bulunmayan bir şekilde IoT kullanım uygulamalarına ve örneklerine neden olduğu belirtildi. Ayrıca öncü bir yonga ve modem setine de erişerek kullanıcı deneyiminin daha da kolaylaşmasının hedeflendiği belirtildi. Qualcomm 212 LTE IoT modemi 2020 yılının ikinci yarısında ticari olarak piyasaya sürülecek.


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı