Donanım

Nvidia Ampere Serisi GPU’lar Geliyor

Nvidia Ampere serisi GPU’lar üzerinde uzun süredir çalışılıyordu. Piyasaya sürülmesine az bir süre kalan ürünlerin mart ayında düzenlenecek olan “GPU Technology Conference” kapsamında duyurusunun yapılacağı tahmin ediliyor. Nvidia CEO’su, yaptığı son açıklamalarda bazı ipuçları verdi ve böylelikle yeni Ampere serisi için de heyecan artmış durumda.

Bilgisayar teknolojileri ile ilgilisi tüketiciler ise mart ayını dört gözle bekliyorlar. 22 Mart tarihinde “GPU Technology Conference” (GPU Teknolojileri Konferansı) adında bir etkinlik başlıyor. Bu etkinlikte ise sektörün önemli isimleri, ürettikleri yeni teknolojileri tüketicilerle buluşturacaklar. Bu etkinliğe katılacak şirketlerden birisi de Nvidia olacak.

2019 yılında Nvidia, Ampere adındaki GPU’ları ile gündem oldu. Şirket tarafından net bir açıklama yapılmadı fakat bazı spekülasyonlar nedeniyle tüketicilerde heyecan da arttı. Yeni iddialara göre ise Nvidia’nın 22 Mart tarihinde başlayacak olan “GTC 2020” etkinliklerinde yeni ürünü olan Ampere serisi ekran kartlarının duyurusunu yapacağı belirtiliyor.

Nvidia CEO’su Jensen Huang, çalışmalarını bir süredir gözlerden uzak bir şekilde devam ettiriyor. Huang, gündemle ilgili son açıklamalarını ise mali durum raporu verdiği sırada yapmıştı. Ayrıca tüm teknoloji tutkunlarını da GTC 2020 etkinliklerine katılması için davet etmişti. Huang, GTC 2020 için de bir tanıtım videosu sunmuştu. Videonun sonunda ise “Hayal kırıklığına uğramayacaksınız” vurgusu yapmıştı.

Nvidia Ampere 7 nm mimari yapıya sahip olacak

Nvidia Ampere serisine ait ekran kartlarının dikkat çekici bir yanı ise, 7 nm mimari yapıya sahip olmaları. Nvidia’nın en büyük rakibi AMD’nin 7 nm üzerinde yaptığı çalışmalar ve sektörün beklentisi ile firmanın 7 nm mimariye sahip GPU’lara yönlenmesi bir nevi zorunlu hale geldi.

Nvidia’nın Ampere serisi GPU’ları, “EEC” şeklinde isimlendirilen sertifikalarda ortaya çıktı. Firma, sertifikasyon işlemlerinden sonra ise sessizliğe büründü. Fakat son dönemlerde ortaya çıkan bazı bilgiler ise yeni serinin 2020 yılında satışa çıkacağı bilgisini ortaya koymakta. Ampere serisi GPU’lar ile birlikte Nvidia’nın son teknolojisi “RTX”i de bir adım ileri götüreceği yönünde beklentiler mevcut.

Nvidia, uzun bir süredir GPU üretimlerini TSMC’ye yaptırmakta. Fakat Ampere serisi ile birlikte Nvidia Samsung’a yönelebilir. Bunun nedeni ise Samsung’un, 7 nm platform üretimlerini daha başarılı bir şekilde yapıyor olması. Eğer Ampere serisi GPU’lar, 7 nm özelliğinde bir mimari yapıya sahip olacaklarsa ve Nvidia’nın tercihi TSMC yerine Samsung olursa, ilerleyen zamanlarda gündemin önemli konularından birisi ise Samsung-TSMC rekabeti olabilir.


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı