Donanım

Li-Fi, Wi-Fi’den 100 Kat Hızlı Olabilir

Kablosuz veri aktarımı teknolojileri gün geçtikçe hızlı bir gelişim gösteriyorlar. Yaygın olarak kullanılmakta olan kablosuz Wi-Fi teknolojisinin yerine gelebilecek lazer temelli olan Li-Fi teknolojisi saniyede 100 GB verinin bir yerden başka bir yere iletimini sağlayabilir.

Kablosuz veri iletimi teknolojisi radyo dalgalarını kullanıyor ve geliştirilmeye de devam ediliyor. 5G teknolojisi ile birlikte çok daha hızlı bir şekilde bir veri alıp, gönderilebiliyor. Fakat geliştirilmekte olan yeni bir veri aktarım teknolojisi ise çok daha hızlı bir şekilde veri transferini vadediyor.

Li-Fi ’nin Son Versiyonu Sergilendi

SLD Laser isimli bir şirket tarafından Las Vegas’ta düzenlenen 2020 Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES) ise lazer tabanlı bir yapıya sahip olan Li-Fi’nin da son versiyonu sergilendi. Bu gösteri sırasında firma, Li-Fi ile 20 GB/sn hızında veri gönderebilmeyi başardı. Bunun yanında 5G kablosuz ağın 1GB/sn hızında bir veri ilettiği düşünüldüğünde ise Li-Fi’nin hız farkı da ortaya çıkmış oluyor.

Lazer Işığı Kullanılıyor

Aynı zamanda SLD Laser da bu ürünü sergiledi. Wi-Fi teknolojisinde radyo dalgaları kullanılırken yeni Li-Fi teknolojisinde ise bunun yerine lazer ışığını kullanılıyor. Bununla birlikte SLD Laser ek olarak odalarda tavanlara yönlendiriciler yerleştirerek hızı 100GB/sn’ye çıkarabilmek için LED ışınlarını da kullanmayı planlıyor.

Edinburg Üniversitesi’nde bir mobil iletişim başkanı olarak görev yapan ve Ultra Paralel Görünür Işık İletişimi Projesi’nin üyesi olan Harald Haas, “LED’ler akkor ışıktan daha az enerji harcadıkları gibi ışık çıkışları açısından geliştirilebilirler” dedi. Bu kapsamda SLD Laser’in yürüttüğü çalışmalar da LED ışıkların daha da geliştirilmesi yönünde.

Li-Fi, çıkışlarda modüle edilerek LED’lerden gelen ışık hakkında bulunan verileri kodlamaktadır. LED’lerden gelen bu titreşimli ışının sahip olduğu titreşim hızı insanlar tarafından fark edilemez. Fakat mobil cihazlar ve bilgisayar bunun aksine alıcı sinyali kolaylıkla okuyabilmektedirler. Bununla birlikte odadaki tavana bir alıcı-vericiye sinyal gönderilerek iki yönlü iletişim de sağlanabilir.

Eğer Li-Fi teknolojisi başarılı bir şekilde geliştirilebilirse 100GB/sn gibi çok hızlı bir veri aktarım hızı elde edilebilecek. Bu yüksek veri aktarım hızı ise sağlık ve hızlı iletişim, uzay çalışmalarında kullanılabilir. Ayrıca robotların uzak mesafelerden kontrolü için de Li-Fi kullanılabilir.


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı