İnternet

Klavyedeki Semboller ve Anlamları

Günlük hayatta kullanılan ve klavyelerin vazgeçilmezi haline gelen semboller farklı anlamlarda da kullanılmaktadır. Herkese için sıradan bir araç olan klavye, aslında birçoğunun basit olmadığı sembollere sahiptir. Bilgisayarlardaki gibi fiziksel olan, akıllı telefonlardaki gibi de dokunmatik klavyelerde yer alan semboller, birçok dil ve kültürde aynı amaçlarla kullanılmaktadır. Fakat bugün nasıl ve nerede kullanıldıklarından çok klavyede bulunan sembollerin gerçek anlamları daha önemlidir.

Dünya genelinde ortak bir dil olarak kabul edilen emojiler gibi, sembollerin de kökeni bilgisayarlardan öncesine dayanmaktadır. Örneğin e-posta adreslerinde yer alan “@” sembolü, hayatımıza internetten ve bilgisayarlardan da önce girmiştir.

Klavyedeki Sık Kullanılan Semboller:

Ve işareti (&)

(&) işareti Latince kökenli bir semboldür ve tarihi oldukça eskilere dayanmaktadır. Türkçe’de “ve” anlamını taşıyan, İngilizce’de ise “and” kelimesinin sembolü bu ifadenin Latince’deki karşılığı ise “and per se and”dir. Türkçe ve İngilizce’de bunun karşılığı tam olarak “ve” değildir, “kendi kendine” gibi anlamları da bulunmaktadır.

S harfine benzeyen bu sembol, önündeki ve arkasında bulunan iki kelimeyi birbirine bağlar. Tarihi M.Ö. 500’lü yıllara dayanır.

Kesme işareti (‘)

Kesme işareti aynı zamanda tırnak işareti olarak bilinir. Türkçe’de çoğunlukla özel ismin ardından gelen ekleri ayırmak için kullanılır. İngilizce ve diğer dillerde ise bazı kısaltmalar için de kullanılmaktadır. Örneğin “I do not” cümlesinin kısası olarak “I don’t” kullanılır.

Yıldız işareti (*)

Bu sembol görüntüsünü ve ismini yıldızlardan almıştır. Yıldız işareti ilk olarak matematikte çarpma işleminin sembolü olarak kullanılmıştır. Yazı alanında ise düzeltmeler, önemli noktalara dikkat çekme ve uyarılar gibi amaçlarla kullanılmaktadır.

Kısa çizgi (-)

Klavyemizde en sık ve birçok alanda kullanılan sembollerden birisidir. İlk olarak Orta Çağ’da kullanılmaya başlanmıştır. Türkçe’de olduğu gibi Latince’de de tire olarak bilinmektedir.

Dolar işareti ($)

Piyasalarında en çok kullanılan para birimlerinden biri olan Dolar’ın kısaltmasıdır. Yaygın olarak kullanılmakta olan bu sembol yalnızca Amerikan Doları’nın sembolüdür.

İlk olarak 1800’lü yılların başlarında kullanılmıştır.

Hastag işareti (#)

Halk arasında genellikle “kare” olarak bilinen bu sembol, matematik ve programlama dillerinde de kullanılmaktadır. Günümüzde ise artık Twitter başta olmak üzere diğer sosyal medya platformlarında kullanılan hashtagleri sembolize eder.


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı