Donanım

Kavisli Monitör Oyun Oynamak İçin Uygun mu?

Son dönemlerde popüler olan donanımlarından birisi de kavisli ekranlar. Kavisli monitör seçimi oyun bilgisayarları için uygun olup olmadığı ise merak konusu. Kavisli ekranların sahip olduğu avantajlar ve dezavantajlar nelerdir?

Diğer normal monitörlere oranlar fiyatı daha yüksek olan kavisli monitörler, son zamanlarda özellikle de oyun piyasasında çok popüler bir hal aldı.

Oyun oynandığı sırada kavisli monitöre bakmak daha hoş bir durum oluşturabilir. Ayrıca bu durumda ekranı kontrol etmek de daha kolay.

Kavisli monitör nedir?

Bu monitörlerin ilk modelleri 2014 yılında piyasaya çıktı. O günden bu yana çok revaçta bu monitörler. Bununla beraber monitörlerin fiyatları da gün geçtikçe daha da düşmeye devam etmekte. Fiziksel olarak bakıldığında kavisli bir monitörün düz bir monitöre göre farkı elbette ki eğriliktir.

Bu monitörlerin eğriliği ise ‘R’ ya da yarıçap ile belirleniyor. Bu yarıçap ise milimetre cinsinden ölçülmektedir. Günümüzde piyasada satışta olan kavisli monitörler için farklı olarak üç adet yaygın ‘R’ ölçümü bulunmaktadır. Bunlar; 1800R, 3000R ve 4000R. Bu sayı ne kadar az olursa eğri de o kadar büyük olmaktadır.

Kavisli bir monitörün faydaları

Kavisli monitörler üç boyutlu bir bölgeyi taklit etme konusunda diğer düz monitörlere göre daha iyi bir iş ortaya koymaktadır. Oyun oynandığı zaman monitörün eğriliği ise ‘çevresel görme’ etkisinin oluşturulmasına yardımcı olur ve bu durum da oyun oynamayı çok daha sürükleyici bir hale getirmektedir.

Kavisli monitörler diğer monitörlere oranla gözler için de daha iyi bir seçim olacaktır. Birçok üst düzey monitörde göz sağlığının korunması için mavi ışık filtreleri bulunmaktadır. Monitör kıvrıldığı zaman bütün görüntüler de gözden eşit uzaklıkta tutulmuş oluyor. Böylelikle de ekranda farklı mesafelere bakıldığı zaman gözlerin daha az çalışması sağlanarak daha az göz yorgunluğu olması sağlanıyor. Düz bir bilgisayar ekranına çok uzun süreler bakıldığında başınız ağrısı oluyorsa bu durum kavisli bir monitörde daha az olacaktır.

Kavisli bir monitörün dezavantajları

Kavisli bir monitörün en büyük dezavantajı fiyatıdır diyebiliriz. Düz monitörlerde ekranın boyutu ne kadar yüksek olursa monitörün fiyatı da o kadar yüksektir. Oyun için en iyi tercihlerden birisi olan kavisli monitörlerin fiyatları yaklaşık olarak 1000 Dolar ‘dan başlamaktadır.


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı