İnternet

Kamusal Wi-Fi Ağları Eskisi Gibi Tehlikeli Değil

Geçmiş yıllarda internet güvenliği açısında tehlikeli bulunan ve bu ağların kullanılmaması yönünde bazı uyarılar yapılan kamusal Wi-Fi ağları artık eskisi kadar tehlikeli olmadığı görülüyor. Popüler sitelerin bir çoğunda bulunan HTTPS şifrelemesi sayesinde artık eski uyarılar geçersiz kılınıyor.

Wi-Fi ağları eskisi kadar güvensiz değil

Yapılan birçok uyarıya göre havaalanı, otel, kafe ve diğer kamusal alanlarda bulunan Wi-Fi ağlarından uzak durulması gerektiği yazıyor. Fakat bilinmesi gereken bir şey ise artık kamusal Wi-Fi ağları eskisi kadar güvensiz olmadığıdır. Dünya genelinde en popüler internet sitelerinde kullanılan HTTPS şifreleme ile beraber sayesinde artık kamusal Wi-Fi ağları için duyulan şüpheler ise büyük ölçüde artık giderilmiş durumda.

Bunun gibi Wi-Fi ağlarından uzak durma gerektiği tavsiyeleri ise genelde internette yapılan çoğu iletişimin şifrelenmediği zamanlara aitti. Önceki yıllarda şifrelenmemiş olan Wi-Fi ağları üzerinden birisi bu ağ bağlantınıza sızdığında ise e-postalarınızı okuyabiliyordu.

2010 yılından sonra bu konuda birçok şey değişti. Eric Butler ‘ın yayınladığı Firesheep ile beraber güvenli olmayan HTTP’lere nasıl ulaşılabileceği gösterildi ve bu durumla birlikte internet siteleri de bu durumu fark etti ve daha güvenli olan HTTPS’ye yönelmeye başladılar. HTTP’nin şifrelenmiş bir sürümü olan HTTPS de tam zamanında yaygınlaşmış oldu. Böylelikle wi-fi ağları artık daha güvenli oldu. Geçtiğimiz yıl Google, e-posta servisi olan Gmail için bütün kullanıcılarına HTTPS’yi varsayılan hale getirdi. Bunu yapmanın maliyeti de oldukça düşük oldu. Yazılım ve donanım alanında oluşan bazı gelişmeler ile birlikte tarayıcıları şifreleme işi daha ucuz ve kolay hale geldi.

Bununla beraber HTTPS’nin bütün internete yayılması da biraz zaman aldı. Bu durumun sebebi ise site yöneticilerinin ve wifi-ağları yöneticilerinin HTTPS kurulumu için gerekli olan sertifikayı yükleme ve satın almada yaşadığı zorluklar olarak gösterilebilir.

Günümüzde pek çok sayıda internet sitesi sahip oldukları HTML’leri ve yazılımları HTTPS’ye geçiş yapmak üzere değiştiriyorlar. Bu konuda sağlanan ilerleme o kadar büyük bir gelime gösterdi ki ABD’deki sayfaların yaklaşık olarak %92’si HTTPS şifreleme ile gerçekleşti. ABD dışında ki diğer ülkelerde ise bu oran düşük olsa da ziyaret edilen sayfaların birçoğunu HTTPS koruyor. Bu konuda önlem almanın bir diğer yolu da kullandığınız yazılımın sürekli en güncel versiyonunu kullanmak olacaktır.


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı