DonanımMobil

iPhone SE ve iPhone 11: Her iki telefondan kameraları karşılaştırma

399 dolarlık iPhone SE ve tek arka kamerasının 699 dolarlık iPhone 11 ve çift arka kameralarla nasıl karşılaştırıldığını test ediyoruz. Göründüğü kadar basit değil.

Apple’ın yeni iPhone SE için 399 $ fiyat etiketinin genel onayına rağmen, kamera donanımı  ve iPhone 11 ile nasıl karşılaştırıldığı hakkında çok fazla spekülasyon yapıldı . Arka kamerası, 2017’den iPhone 8’dekilerle aynı özelliklere sahip , ancak bazıları 2018’in iPhone XR’sinden bir sensöre sahip olabileceğini teorize etti .

SE’nin aslında iPhone 8 ile aynı lensi ve sensörü paketlediğini göstermek için yeni iPhone’un bir iFixIt yıkımı aldı . Bu, görüntü kalitesindeki tüm iyileştirmelerin yanı sıra Portre Modu gibi özelliklerin eklenmesi, A13 Biyonik çip . Bu işlemci 699 $ ‘lık iPhone 11’de bulunanla aynı.

Her iki telefon da aynı işlemciye sahip olduğundan, doğal olarak fotoğrafları ve videoları karşılaştırmak istedim. Bugüne kadar, iPhone 11 telefonları sadece herhangi bir iPhone’daki en iyi kameralara değil , aynı zamanda herhangi bir telefondaki en iyi çok yönlü kamera sistemlerinden birine sahiptir.

İPhone SE’nin yaşayacağı çok şey var, ancak göreceğiniz gibi, daha pahalı Apple kardeşleriyle baş başa olabilir. Bu karşılaştırma, fotoğraf çekme ve video kaydetme söz konusu olduğunda asıl dikkatin megapiksel sayısı veya kamera sayısı olmadığını göstermektedir. Bunun yerine, işlemciyle ilgili.

iPhone SE vs. 11: SmartHDR, fotoğrafların harika görünmesini sağlar

A13 Bionic çip ve iOS 13 kombinasyonu , iPhone 8’in kamera donanımını kesinlikle SE’nin bir sonraki seviyesine yükseltiyor. İPhone SE’nin arka kamerası 28 mm f / 1,8 lense sahipken, iPhone 11’in iki arka kamerası var: 26 mm f / 1,8 lense sahip ana kamera ve 13 mm f / 2,4 lense sahip ultra geniş açılı kamera. 

11’in ultra geniş açılı bir kamerası olduğundan ve SE’nin olmadığı için, karşılaştırılacak çok şey yok. Ama yine de ultrawide kamerayla çektiğim en sevdiğim fotoğraflardan birkaçı

İşte sosyal uzaklık norm haline gelmeden önce hem taraklarımın hem de arkadaşlarımın çektiği ultra geniş açılı bir fotoğraf.
İPhone 11’in ultra açılı lensi, gökdelenlerin üst kısımlarının bana doğru eğilmesini sağlıyor.

Her birinin ana kameralarına odaklandığımda, iyi ışıkta fotoğrafların neredeyse ayırt edilemez olduğunu fark ettim. Aşağıdaki arka bahçemde çektiğim bir ağacın resimlerine bakın ve çok fazla bir şey söyleyemezsiniz. İPhone SE fotoğrafı, iPhone 11’den çok daha hafif çerçeveli. Ancak diğer her şekilde (büyük bir monitörde her birini% 100’e yakınlaştırdığımda bile) başka hiçbir fark göremedim.

Çerçeveleme dışında, fotoğraflar aynı görünüyor. 
Soldaki iPhone SE’den ve sağdaki iPhone 11’den.

Bazı ahşap çıtalardan çektiğim fotoğraflara bir göz atın. Yine, çerçeveleme dışında, herhangi bir fark görmek zor. Yakınlaştırdığımda, her fotoğrafın ayrıntıları iyiydi. Her ikisinin de çıtaların gölgelerinde az miktarda görüntü gürültüsü vardı.

İyi ışıkta fotoğrafların bu kadar benzer görünmesinin nedeni, ister iPhone 11, 11 Pro’da ister yeni SE’de olun, SmartHDR’nin en son sürümü, ayrıntıları ve dokuları işlemek ve optimize etmek için kullanılır. Ayrıca, görüntü ayrılmadan dinamik aralığı mümkün olduğunca iter.

İki telefon arasındaki bazı farkları görmeye başladığımız yer burası. Bir ağacın altındaki fotoğraf SmartHDR işlemenin gücünü gösterir. Bu sahne, ağacın altında koyu gölgeler ve bulutlarda parlak vurgular ile aşırı aydınlatmalara sahiptir. 

İPhone 11 fotoğrafına yakından bakın ve gölgelerin daha ayrıntılı olduğunu ve iPhone SE kadar karanlık olmadığını görebilirsiniz. Dallar boyunca gökyüzünde, her iki fotoğrafın da öne çıktığını görüyorsunuz, ancak iPhone 11’in daha az. Bu küçük bir ayrıntı olsa da, iPhone 11’deki ana kameranın iPhone SE’den daha geniş bir dinamik aralık kullandığının kanıtı.

Portre modu: 1 kamera vs 2

Her iki telefon da portre moduna sahiptir ve mükemmel sonuçlar verir. İPhone SE sadece insanları yapabiliyorken 11 kişi ve evcil hayvanların portre modu fotoğraflarını çekebilir. Aşağıdaki portre modu fotoğrafları ile çok benzer göründüklerini göreceksiniz. İPhone 11’in portresi daha fazla ayrıntı yakalar. Örneğin, John’un alnındaki saça bakın. Ayrıca, odak içi alanlardan odak dışı alanlara kadar olan omuzlar üzerindeki düşüş iPhone 11’den daha doğal görünüyor ve bunun nedeni efekti oluşturmak için her iki arka lensi kullanması olabilir.

Orta ve düşük ışık için derin füzyon işleme

Orta ve düşük ışıklı ortamlara girdiğimizde, iki telefon arasındaki farklar daha da belirgindir. Çünkü iPhone 11,  görüntü kalitesini, ayrıntıları iyileştiren ve görüntü parazitini en aza indiren Deep Fusion işlemeye sahip. İPhone SE’de Deep Fusion bulunmuyor.

Aşağıdaki fotoğraflar orta aydınlatmada iç mekanlarda çekilen bisiklet eğitmenim. İPhone SE fotoğrafındaki daha sıkı çerçevelemenin yanı sıra, görüntü kalitesi açısından dikkate değer bir fark var. 11’den gelen fotoğraf, duvar prizinin etrafındaki gibi daha fazla ayrıntıya sahip.

Ayrıca, iPhone SE’nin fotoğrafının sağ alt köşesinde gölgelerdeki görüntü gürültüsü var. İç ve orta ışıklı fotoğraflar için 11’in kenarına sahip olduğunu söyleyebilirim çünkü  Deep Fusion işleme kullanıyor . 

Gece modu ve gece modu yok

İPhone 11’de bulunan, ancak SE’de olmayan gece modu, iki telefon arasında bir başka büyük fark. Gece modu, çeşitli obtüratör hızlarına sahip bir dizi görüntü alarak adaptif basamaklama kullanır . Onları daha parlak, daha az görüntü gürültüsü ve gelişmiş ayrıntılara sahip tek bir fotoğrafta birleştirir. İPhone 11’in ultra geniş açılı kamerası gibi, kendi tercihleriniz de gece moduna sahip olmanın bir anlaşma kırıcı olup olmadığını belirleyecektir. Ama ne yapabileceğini görelim.

Aşağıda, arka bahçemde son derece karanlık olduğunda çekilen bir ağacın fotoğrafları var. İPhone 11 gece modu her açıdan daha iyi görünüyor.

Ama bu telefonları test etmenin oldukça aşırı bir yoluydu. Aşağıda bir kitabın, göz damlası şişesinin ve bilgisayarımın biraz daha parlak, düşük ışıklı bir sahnesi var. İPhone 11’de gece modunu tetikleyecek kadar loştu.

Arka kamera videosu neredeyse aynı

İyi ışık altındaki fotoğraflar gibi, her iki telefonda da ana arka kameralar arasında video kaydını ayırt etmek de zordur. Her iki telefon da 4K, 60 fps’ye kadar çekim yapabilir ve genişletilmiş dinamik aralığa sahip olabilir (aka: “HDR” ancak video için). Bununla birlikte, 11, 4K 60 fps’ye kadar genişletilmiş dinamik aralık sunarken, iPhone SE yalnızca 4K 30 fps’ye kadar destekleyebilir.

Hem iPhone 11 hem de SE’den çekilen görüntüleri içeren aşağıdaki videoya bir göz atın.

4K, 60 fps’lik çekimlerden görebileceğiniz gibi, her iki video da benzer görünüyor. Ama daha yakından bakarsanız, arkamdaki raftaki hoparlör iPhone 11 videosunda daha kontrastlı görünüyor. İPhone 11 videosundaki omzumdaki lamba da patlamıyor, iPhone SE videosunda. Bunun nedeni, iPhone 11’in 4K 60fps’deki genişletilmiş dinamik aralığı.

Öne bakan kamera: Daha ayrıntılı özçekimler ve ‘slowfie’ videosu

Önden bakan kameralarla çekilen videolar, kalite açısından daha büyük bir fark gösterir. İPhone 11, daha geniş bir ön kameraya sahiptir ve 4K ve ağır çekim videolara sahiptir. İPhone SE yalnızca 1.080p video çekebilir ve “slofeler” çekemez. Her ikisi de portre fotoğrafları çekebilir, ancak iPhone 11 çok daha fazla ayrıntı yakalar (örneğin saçlarımda ve cildimde). Bazı insanlar cildindeki tüm bu ayrıntıları görmeyi kaçırmayabilir.

Öne bakan kameralardan gelen video açısından, çözünürlük farkını gerçekten görebilir ve sesle duyabilirsiniz. İPhone 11’den gelen videolar daha iyi ses veriyor ve iPhone SE’den daha net. Yine, ön kameralarla çekilen videoyu izlemek için bu makaleye eşlik eden videoya göz atın.

Bu kamera karşılaştırmasını yaptıktan sonra, iPhone 11’in daha iyi ve daha çok yönlü bir kamera sistemine sahip olduğu açık. Ancak birçok durumda, iPhone SE, iPhone 11’den yüzlerce dolar daha ucuz olmasına rağmen, karşılaştırılabilir ve parlak görüntüler yakalayabildi.


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı