Donanım

Intel Z490 Anakartları, 11. Nesil Intel İşlemcileri Destekleyecek

Geçtiğimiz günler Gigabyte, Auros Direct canlı yayını gerçekleştirdi. Bu yayında ise Intel Z490 model anakartların Intel 11. nesil işlemcilerini de destekleyeceği açıklandı. Böylelikle pahalı olan bu anakarta yatırım yapmak isteyen teknoloji severlerin içi de rahatlamış oldu.

Günümüzünde popüler işlemci üreten firmalardan biri olan Intel, geçtiğimiz günlerde yeni 10. nesil olan işlemcilerinin tanıtımını yaptı. Intel’in yeni tanıttığı bu işlemciler, şu ana kadar ki en hızlı olan masaüstü işlemcisini de barındırıyor. Bu durum ise rakibi AMD’ye bir meydan okuma olarak görüldü. Yine de böylelikle 10. nesil işlemcilerle beraber bilgisayar kullanıcılarının da aklına bir soru takılmıştı.

Intel’in yeni model işlemcileri adeta güce aç bir şekilde çalışacaklar. Bununla beraber bu yeni işlemciler, yeni model LGA 1200 soketine de gereksinim duymaktalar. Yani bu işlemciyi edinmek isteyen teknoloji severler için uygun olan yalnızca bir seçenek bulunuyor; o da yeni çıkacak olan Z490 serisi anakartlar.

Z490, 11. Nesil Intel İşlemcilerini destekleyecek:

Z490 serisi olan yeni anakartlar PCIe 4.0, daha gelişmiş kablosuz ve kablolu bağlantı desteği gibi pek çok özelliği de beraberinde getiriyor. Fakat pek çok özellik ile birlikte gelecek olan ve Intel’in yeni ürettiği 10. nesil işlemcilerini de destekleyen bu anakartın ücreti ise bir hayli yüksek. Bu noktada merak edilen konu ise bu yeni anakartların, Intel’in 2021 yılında piyasaya süreceği yeni 11. nesil işlemcilerini desekleyip desteklemeyeceği…

Anakart üretici firmalarından biri olan Gigabyte, bu konu ile ilgili olarak kullanıcıların meraklarını giderecek bir açıklama yaptı. Firma, Auros Direct yayınında Z490 serisi anakartların, Intel’in 11. nesil olan Rocket Lake S model işlemcilerinin destekleyeceğini duyurdu.

Gigabyte tarafından paylaşılan bu açıklama, bilgisayarlarını devamlı olarak güncelleyen kullanıcılar için gayet olumlu bir gelişme olarak karşılandı. Yeni nesil olan Rocket Lake model işlemcilerinin yeni Z490 anakartının destekleneceğini bilmek, ilerde bu anakart için yatırım yapmayı planlayanlar için belirleyici bir etken oldu. Böylelikle de kullanıcıların akıllarında soru işareti olan anakartların bu işlemcileri destekleyip desteklemeyeceği belirsizliği de çözülmüş oldu.


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı