Donanım

Intel Lakefield İşlemcisi Hakkında Detaylar Ortaya Çıktı

Dünya çapında ünlü olan yarı iletken üreticisi Intel , 2019 yılının yaz aylarında piyasaya yeni çıkacak olan Lakefield işlemcileri ile ilgili bazı detaylar paylaşmıştı. Ardından hakkında daha fazla bilgi edinilemeyen yonga ile ilgili yeni bilgiler ise bir test ile birlikte ortaya çıktı.

Intel Core i5-L16G7 işlemcisi, Intel’in ‘Lakefield’ adını taşıyan heterojen x86 işlemci mimarisinin kullanıldığı ilk ticari işlemci olarak piyasaya çıkmış durumda. Intel’in bu 5 çekirdeğe sahip olan işlemcisi, iki çekirdek türü arasında yer alan iş yüklerini dengeleyebilen akıllı bir zamanlayıcıya sahip. Bununla birlikte yüksek performansa sahip bir ‘Sunny Cove’ ile birlikte CPU çekirdeği ve bunun yanında dört küçük düşük güce sahip çekirdeğe sahip olduğu söylenebilir.

Intel Lakefield işlemcideki çekirdekler yüksek performans sağlıyor

Lakefield işlemcide bulunan 10 nanometre Sunny Cove çekirdeği sadece yüksek performans gerektiren işlemlerde çalışırken diğer 4 çekirdek ise çok fazla performans gerektirmeyen işlerde kullanılacak ve böylelikle güç tasarrufu da sağlanacak. Ayrıca bu işlemcilerin üst bölümlerine DRAM yongaları da yerleştirilebilecek. Hem de bu yongalar sadece 2×12 mm büyüklüğündeki bir alana sığdırılabiliyor.

Lakefield işlemciler, 10 nanometre teknolojisi ile beraber üretilecek ve Qualcomm’un Snapdragon işlemcilerine de böylelikle rakip olması beklenmekte. Lakefield modellerinde, Foveros 3D isminde bir katmanlama teknolojisi de kullanılacak. Böylelikle işlemcinin bileşenleri yalnızca yan yana olarak değil, aynı zamanda üst üste olacak şekilde de yerleştirilecek.

İşlemcinin frekansı ise ‘1,40 GHz temel ve 1,75 GHz turbo’ şeklinde listeleniyor. Fakat işlemcide bulunan iki çekirdek türünün de büyük çekirdekler gibi değişik frekans bantlarına sahip olmaları da mümkün görünüyor. Lakefield işlemci, Foveros ambalajı ile beraber geliyor. Bu durum ise yeni silikon imalat düğümlerinde bulunan yüksek yoğunluğa sahip bileşen kalıplarının, kalıplar arasında yer alan mikroskobik yüksek yoğunluğa sahip ve kablolamayı kolaylaştıran eski üretim süreçlerine dayanıyor..

Intel’in, yeni üretilecek bu i5-L16G7 işlemciler için isim konusunda da yeni bir strateji izlemesi bekleniyor. Intel’in artık ‘i9-10980XE’ gibi uzun şekilde olan 7 karakterli model isimlerini, ana marka uzantısı (i3, i5, i7, i9) da dahil olmak üzere 5’e indirmesi bekleniyor. Dizüstü bilgisayarlarda, mobil cihazlarda ve tabletlerde tercih edilmesi beklenen Lakefield işlemcilerin içinde bulunduğumuz yıl içerisinde satışa sunulması bekleniyor.


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı