Donanım

Intel, İkinci Nesil Xeon Ölçeklenebilir İşlemcilerini Duyurdu

Intel’in ürettiği sunucu platformu olan Xeon Ölçeklenebilir işlemciler, 30 milyondan fazla satış sayısı yakalamıştı. Şimdi ise Intel bu işlemcilerin ikinci neslini duyurdu. Bu yeni işlemciler, önceki işlemcilere göre yaklaşık 1,36 kat daha fazla yüksek performans sunmakta.

Intel’in bu yeni nesil Xeon Ölçeklenebilir işlemcileri, ağ ve bulut hizmetleri sunan müşterileri hedef almakta. Yeni 2. nesil Intel Xeon Ölçeklenebilir işlemcilerin ilgi çekici özelliği ise önceki nesle göre 1,36 kat daha fazla performans sunuyor olması. Intel, bu yeni işlemcilerde daha fazla güçlü bir performans elde edebilmek için daha fazla sayıda çekirdek kullanıyor. Ayrıca işlemci frekansının artırılmasını içeren bir yapılandırma ve artırılmış önbellek boyutları da kullandı.

Intel’in Xeon Ölçeklenebilir işlemcileri:

Intel, hangi durumlarda hangi işlemcilerin kullanılabileceğini de gösteren bir bilgi paylaştı. Bu bilgilere göre;

Yüksek performanslı kullanımlar için: Yeni Intel Xeon Gold 6200 işlemciler, Intel Turbo Boost Teknolojisi ile beraber 4,5 GHz’e kadar işlemci frekansı ve %33 oranında daha fazla işlemci önbelleği sunuyor.

Genel kullanım için gelişmiş performans: Yeni Intel Xeon Gold 6200R ve 5200R işlemciler, artırılmış işlemci önbelleğinin yanı sıra daha yüksek taban ve Intel Turbo Boost Teknolojisi frekanslarının bir kombinasyonu aracılığı ile yerleşik değer sunuyor.

Giriş seviyesi, ağ işletişimi ve IoT kullanımları için artan değer: Yeni Intel Xeon Gold 6200U, Bronze 3200R ve Silver 4200R, Silver 4210T işlemciler, tek soketli giriş düzeyi sunucular ile birlikte Nesnelerin İnterneti (IoT) ve ağ iletişimi kullanımları konusunda daha fazla değer sunuyor.

Intel’in Atom P5900 Platformu da Duyuruldu

Yeni Xeon sunucu işlemcilerinin duyurulması ile beraber Intel’in Atom P5900 platformu da aynı gün piyasaya çıktı. Bu 10 nm’lik yonga seti, şu an günümüzde ve gelecekte kullanılacak olan 5G baz istasyonlarına güç sağlayabilmek için düşük gecikme ve yüksek bant genişliği de dahil olmak üzere 5G için birçok kritik ağ ihtiyacını da karşılayabilmek için tasarlandı. 5G ağları konusunda firma; Altiostar, Deutsche, Telecom, Dell, HPE, Lenovo, Rakuten, VMware, ZTE ve QCT gibi birçok büyük şirketlerle de iş birliği içinde çalışmakta.


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı