İnternet

Instagram ve Facebook Görüntü Kalitesini Düşürdü

Instagram ve Facebook, koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında Avrupa genelinde video kalitesini düşürme kararı aldılar. İnsanların evlerinde daha fazla vakit geçirdikleri için alınan bu kararı daha önce de YouTube almıştı.

Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki Wuhan şehrinde ortaya çıkarak daha sonra bütün dünyaya yayıldı. Şu an 13 binden fazla kişinin ölümüne sebep olan yeni ölümcül koronavirüs (COVID-19) salgını sebebiyle çevrimiçi yayın platformları ve sosyal medya platformları sundukları videolarındaki görüntü kalitesini düşürme kararı alıyorlar.

Bir Facebook yetkilisinin yaptığı açıklamaya göre hem Instagram’ın hem de Facebook’un Avrupa genelinde video bit hızlarını bir süreliğine olarak düşürecek. Böylelikle bant genişliğindeki kısıtlamalarının da önüne geçilecek ve insanların sorusuz bir şekilde birbirleri ile iletişim kurabilecekleri.

Facebook gibi Netflix ve YouTube da Bu Kararı Almıştı

Instagram ve Facebook platformlarının aldığı bu karar, daha önce bazı çevrimiçi yayın platformlarının da aldığı kaarı takip etmekte. Veri trafiğine en çok katkı yapan platformlar arasında ilk sıralarda bulunan Netflix, YouTube ve Prime Video platformları koronavirüs salgını ile mücadele için Avrupa genelinde görüntü kalitelerinin seviyesini düşürme azaltma kararı almışlardı.

Alınan bu kararlar ile birlikte insanların evlerinde daha fazla zaman geçirmeleri ve iletişim kanalı olarak da görüntülü konuşmaları çok daha fazla bir şekilde kullanmaya başlaması sebebiyle alınmakta. Facebbok ve Instagram gibi YouTube ve Netflix aldıkları bu kararı 30 gün süre boyunca uygulayacaklarını açıklarken, atılan bu adımla beraber Netflix’in Avrupa genelindeki oluşan trafiğinin yüzde 25 oranında azalmasının beklendiği ön görülüyor. Netflix, koronavirüs salgını nedeniyle yaşanan karantina süreçleri ile birlikte yüzde 50 oranında bir trafik artışı elde etti.

1 ay boyunca bu durumun sürmesi bekleniyor. Türkiye’de Avrupa ülkeleri arasında bulunduğundan bu durumun ülkemiz için de geçerli olacağı belirtiliyor. Facebook ve diğer tüm platformların aldığı bu karar konusunda bir Netflix sözcüsünün yaptığı açıklamaya göre “tüm Avrupa genelinde 30 gün süre boyunca sahip oldukları bitrate’leri düşürme kararı aldık. Alınan bu karar ile birlikte Avrupa ağlarında yer alan trafiği yaklaşık olarak yüzde 25 oranında azalacağını tahmin etmekteyiz. Bununla beraber bütün kullanıcılarımıza yine yüksek kalitede bir servis sunmaya da devam edeceğiz” şeklinde konuştu.


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı