İnternetOtomobil

IMEI Kayıt Ücretlerine 2020 Yılında ZAM Yapılacak

IMEI KAYDI NEDİR ?

IMEI, International Mobile Equipment Identity ( Uluslararası Taşınabilir Cihaz Kimliği ) kelimelerinin kısaltılmasıdır. Bütün cihazların aynı olmadığı ve her telefonun kendisine ait bir kimliği olduğunu göstermektedir. IMEI kayıt numarası operatörler için iletişimin hangi model telefon ile yapıldığını kavramasını sağlarken, yapımcılar ve dağıtıcılar amacıyla ise satış ve garanti belirlenmesi gibi hedefler için kullanılmaktadır.15 haneli rakamdan oluşmaktadır.

Ülke dışı telefon kayıt
Ülke dışı telefon kayıt

IMEI KAYDINA 2020 YILI OCAK AYINDA YENİDEN ZAM GELİYOR

Yurt dışından satın alınan cep telefonları amacıyla alınan IMEI kayıt ücreti son senelerde büyük artış göstermişti. Birkaç ay önce oluşturulan artışla 1500 TL’ye çıkan ülke dışı telefon kayıt ücreti (IMEI kayıt) , 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren tekrar artacak.

Geçtiğimiz senelerde gerektiğince cüzi miktarda olan bu vatan dışından getirilen telefonlar amacıyla IMEI kayıt ücreti, bilhassa son iki senede öneme değer oranlarda artırıldı. Bir sene evvelce bu vakitlerde 170,70 TL olan ücret, Kasım 2018’de 500 TL’ye, Aralık 2018’de de 618 TL’ye çıkarılmıştı. Son olarak Temmuz 2019’da da 1500 TL olmuştu.

Resmi Gazete’de bugün yayınlanan Cumhurbaşkanı kararı, 2020 senesinde uygulanacak Motorlu Taşıtlar Vergisi amacıyla oluşturulan düzenlemeyi duyuruyor. Bunun yanı sıra devletin pasaport, ehliyet ve başka belgeler amacıyla tespit ettiği yeni ücretler ve detaylı cezaların tutarları da resmileşti. Artış seviyesi yüzde 22.58 olarak belirlendi. Bu amaçla vatan dışından getirilen cep telefonu amacıyla alınan IMEI kayıt ücreti de artacak.

Yapılacak olan artışla beraber hâlihazırda 1500 TL olan kayıt ücreti, 1838 TL’ye çıkmış olacak. Sonuç olarak vatan dışından telefon satın almış olan tüketicilerin telefonlarını kayıt ettirmeleri ceplerinden daha çok para çıkacak.

Akıllı telefon fiyatlarının vatan dışına göre gerektiğince yüksek civarda seyretmesi nedeniyle vatan dışından akıllı telefon satın alma çok müracaat edilen bir yöntem. Ne var ki, bu telefonların Türkiye?de kullanılabilmesi amacıyla IMEI kaydının yapılması gerekiyor. Bunun amacıyla de ülke dışından satın alınan telefon harcı olarak da adlandırılan bir ücretin ödenmesi gerekiyor.


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı