Oyun

Google Stadia Ücretsiz Oldu

Google firması tarafından sunulan ve bir bulut oyun platformu olan Google Stadia , dünya genelinde yaşanan koronavirüs salgını nedeniyle evlerine kapanmak zorunda kalan oyunseverler için bir sürpriz yaptı. Google, Gmail adresi bulunan herkese Stadia’ya ücretsiz bir şekilde erişim imkanı sunuyor.

Google tarafından yapılan açıklamada video oyun platformu olan Stadia’nın, Gmail adresi bulunan herkese ücretsiz bir şekilde erişim hakkı verildiği açıklandı. Ayrıca Google, değişiklik kapsamında Stadia Pro’ya da yeni kullanıcılara için ücretsiz erişim hakkı tanıdı. Bu yeni açıklamaya göre platformdaki 9 oyun için ücretsiz erişim sağlanabilecek. Stadia ülkemizde ise henüz kullanılamıyor. Dolayısıyla bu fırsattan ülkemizde yaşayan oyunseverler yararlanamayacak.

Mevcut Stadia Pro kullanıcıları için de Google tarafından yapılan açıklamaya göre Stadia Pro aboneleri önümüzdeki iki ay süre boyunca herhangi bir ücret ödemeyecekler. Stadia’ya erişebilmek için bilindiği gibi 129 dolar ücrete sahip olan Google Stadia Premiere Edition’ı satın almak gerekiyor.

Google Stadia ‘da İki Ay Abonelik Ücretsiz

8 Nisan itibarı ile Stadia platformunun temel düzeydeki sürümüne erişim, Stadia’nın internet sitesine kaydolmak şartı ile ücretsiz hale geldi. Oyunseverlerin bir oyuna sahip olabilmeleri için oyunu satın alma durumu devam ediyor. Satın alınan bu oyunlar bir Chrome OS tablet, bilgisayar, Google Pixel telefon ve Android cihazlarda oynanabilmekte.

69 dolar ücretle satın alınan Stadia’nın kontrol cihazı ise oyun için gerekli değil. Oyunseverler ayrı bir şekilde desteklenen fare ve klavye ya da bir USB denetleyicisi ile de oyun oynayabiliyorlar. Stadia’nın ücretsiz olarak sunacağı oyunlar ise; Destiny 2: The Collection, Gylt, GRID, SteamWorld Dig 2, Serious Sam Collection, SteamWorld Quest: Hand of Gilgamech, Spitlings, Thumper ve Stacks on Stacks olarak açıklandı.

İki ay boyunca devam edecek ücretsiz deneme süresinin sona ermesi ile beraber Stadia Pro’nun aylık ücreti ise 9,99 Dolar şeklinde olacak. Oyunseverler eğer isterlerse aboneliklerini çevrimiçi bir şekilde iptal edebilecekler. Ayrıca Stadia, karantina sebebiyle daha da artan internet kullanımı için de önlemler aldı.

Stadia Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda genel müdürü de olan Phil Harrison’a göre Google; Disney, Sony Interactive Entertainment ve Netflix’in çabalarına benzer bir şekilde internet kullanımını yönetebilmek için de Stadia Pro’daki varsayılan çözünürlük ayarlarında değişiklik yapılacak.


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı