İnternet

Google Colab ile Siyah Beyaz Fotoğrafları Renklendirme

Arşivde kalmış ve çok eski olmasından dolayı siyah beyaz olan fotoğrafları ilk günkü halinde renkli hale getirmek artık çok kolay. Google Colab sayesinde bu işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Zaman zaman eski albümlerden ya da kutulardan siyah beyaz veya renkleri kötü bir hal almış eski fotoğraflar karşımıza çıkabiliyor. Bu eski fotoğrafları tekrar renklendirmek ise artık Google Colab ile çok kolay.

Google‘ın bu hizmeti ile birlikte eski fotoğrafları renklendirerek tarihi anlara yeniymiş gibi renkli olarak bakmak mümkün oluyor. Bu sistem, her fotoğraf için güzel sonuçlar vermese de büyük bir oranda güzel fotoğraflar elde etmemizi sağlıyor.

Google Colab nasıl çalışıyor?

Google Colab, normalde bir bulut bilişim servisi. Bu servis, normalde bilgisayarlarımızın kaldıramayacağı işlemleri hızlı bir şekilde yapabiliyor. Sistem, çalıştığı sırada, derin öğrenme üzerine kurulu olduğu için bir yandan da kendini geliştirmekte.

Derin öğrenme isimli bu sistem, yapay zekanın daha önce gerçekleştirdiği işlerin başarılı veya başarısız olması sonucunda öğrenerek kendini daha da geliştiren ikili bir sanal ağ yapısı. Bunlardan biri, sahte (veya renklendirme vb.) işlemini yaparken bir diğeri ise yapılan örneğin gerçekçi olup olmadığını belirliyor.

Google mühendisleri tarafından sisteme milyonlarca fotoğraf örneği yüklenmiş durumda. Sistem ise bu fotoğraflardan renkleri, ışığı ve nesneleri tanıyor. Böylelikle onları yeniden gördüğünde ise fotoğrafları uygun bir şekilde uygun ışığa göre ayarlayarak tekrar renklendirebiliyor.

Google Colab nasıl kullanılır?

– Öncelikle Google hesabınıza giriş yapın.

– Fotoğraf veya video renklendirecekseniz hangisini tercih ediyorsanız ona tıklayınız.

– Burada ise birtakım kutucukları işaretlememiz gerekiyor. İlk olarak import torch yazısının yanında bulunan [ ] bölmesine tıklayın.

– Git clone and install DeOldify kısmında yer alan iki kutucuğu da işaretleyin.

– Setup kısmındaki 4 numaralı !pip install -r colab_requirements.txt seçeneğini seçin ve yüklenene kadar bekleyin.

– Aynı işlemi import fastai, !mkdir ‘models’ ve colorizer seçenekleri için de tekrarlayın.

– Colorize kısmına gelin ve source_url kısmına görselin bağlantısını ekleyin. Eğer kişisel bir görselse daha önce bir resim yükleme sitesi gibi daha sonra silebileceğiniz bir yere yükleyin.

– Render factor bölümüne gelin. Buradaki rakam ne kadar az olursa görsel de o kadar renklendirilmiş oluyor.

Bu işlemleri yaparak siz de elinizdeki siyah beyaz fotoğrafları renklendirebilirsiniz.


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı