Genel

Google, Beyin Bağlantılarını Gösteren 3D Harita Yayınladı

Google ve Virginia’daki Janelia Araştırma Kampüsü’nde çalışmalar yürüten araştırmacılar, herhangi bir hayvanda bulunan beyin bağlantılarının en geniş, yüksek çözünürlüklü ve kapsamlı bir haritasını yayınladılar. Ekibin paylaştığı bu 3D modellemede, meyve sineğinin beyninde bulunan 20 milyon sinapsın 25 bin nöronu nasıl bağladıklarını göstermekte.

Google , detaylı görselleştirme teknikleri kullandı

Bu model, konnektom araştırma alanında bir dönüm noktası olarak görülüyor. Bu modelde beynin meydana getirdiği fiziksel yollara ait bir haritayı çıkarabilmek için detaylı bir görselleştirme tekniklerini kullanıldı. Bu arada harita, beyninde bulunan tüm nöronlarla beraber sinir yollarını da gösterebilen bir diyagram olan connectome adıyla da tanınıyor. Oluşturulan bu harita, meyve sineğine ait olan beynin sadece üçte birini göstermekte. Şimdiye kadar yalnızca yuvarlak solucan olan tek bir organizmanın beyni bu şekilde tamamen haritalandırılabilmişti.

Connectomics tartışılıyor

Connectomics, bilim dünyasında birçok tartışmaya yol açan bir yöntem olarak görülüyor. Bir kesim tarafından uygulanan bu teknikle beraber beynin fiziksel bölümlerini birtakım belirli davranışlarla birlikte ilişkilendirmeye yardımcı olduğu savunuluyor. Aslında bu durum sinir bilimin temel amaçlarından bir tanesi. Fakat bu tekniği eleştirenler, uygulanan bu tekniğin henüz büyük atılımlar gerçekleştirmediğini ve nöronları haritalamak için gerçekleştirilen bu özenli çalışmanın, bu alan yerine başka alanlarda uygulandığı taktirde daha iyi bir şekilde kullanılabilecek kaynakları gereksizce tükettiğini düşünüyorlar.

“Bazı ilginç gizemleri ortaya çıkarabilir”

Nottingham Üniversitesi’nde bir Sinir Bilimci olan Mark Humphries ise bu konuda gerçekleştirilen yeniden yapılandırma işleminin teknik bir harika olduğunu belirterek, diğer bilim adamlarının da bunu kullanabileceği bir kaynak şeklinde öne çıktığını söyledi. Humphries, ilk etapta bu tekniğin hızlı bir şekilde çözülmesi gereken sorulara acil bir cevap vermeyeceğini ifade etti. Ayrıca bu çalışmanın her ne olursa olsun yine de sinir bilim dalında yer alan bazı ilginç gizemleri ise ortaya çıkarabileceğini belirtti.

Google ve Janelia’da bulunan FlyEM ekibinin oluşturduğu bu 3D haritanın, insan işçiliğinin ve otomasyon metodlarının gerçekleştirdiği teknik bir başarı olduğunu ifade ediliyor. Haritayı oluşturabilmek için öncelikle meyve sineğine ait beynin bölümlerini yalnızca 20 mikron kalınlığında (insan saçının yaklaşık üçte biri) olacak şekilde parçalara ayrılması gerekiyor. Bir meyve sineğinin beyninde 100 bin adet nöron bulunuyor. Bir insan beyninde ise yaklaşık olarak 86 milyar nöron bulunmakta. Bu sayılara bakıldığında bir insanın sinirsel yollarının bağlantı haritasını oluşturabilmek şu an için imkansıza yakın gözüküyor…


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı