Donanım

Diş Tedavisinde Dolgusuz Bir Tedavi Yöntemi Keşfedildi

Diş çürükleri dayanılmaz ağrılara neden olabiliyor. Tedavisi birçok kişi için can sıkıcı yöntemlere gerçekleştirilen diş çürümesi probleminin tedavisi için araştırmacılar yeni bir bileşen elde ettiler. Elde edilen bu karışım bir çürük dişe uygulandığında dişte bulunan bakterilerin hızlı bir şekilde öldüğü ve diş minesinin tekrar yapılandırıldığı keşfedildi.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre diş çürümesi, dünya genelinde bulaşıcı olmayan en yaygın sağlık problemlerinden bir tanesi. Bu problemi çözebilmek için bir diş hekimine giderek dişteki çürüğü işlem yaptırıp ardından da dişe dolgu yaptırmak birçok insan için rahatsız edici ya da acı verici olabilir. Fakat bu işlemler eğer yapılmazsa dişte daha şiddetli ağrılar, enfeksiyon ve diş kaybı gibi sonuçlara neden olabilir.

Bilim dergisi ACS Applied Materials & Interfaces’in yayınladığı yeni bir habere göre, diş etrafını saran biyoaktif bir peptid, meydana gelen çürükleri iyileştirebiliyor ve ardından yeni bir çürük oluşmasını da engellediği gözlemlenene yeni bulgular yer alıyor. Yapılan bu keşif, diş çürümelerinde uygulanan rahatsız edici tedavi yöntemlerinin yerine daha kolay bir tedavi şekli adına umut verici bir gelişme olarak nitelendiriliyor.

Diş çürümesi engelleniyor

Günümüzde meydana gelen diş çürüklerinin tedavi edilebilmesi için dişte bulunan çürük oyularak o bölge temizleniyor ve ortaya çıkan oyuğu cıvalı alaşım ya da bileşik reçine doldurularak tedavi yöntemleri uygulanıyor. Fakat uygulanan bu yöntemler, hastanın dişinde yer alan sağlıklı dokuya da zarar verebileceğinden dolayı hastalarda birtakım rahatsızlıklar oluşturabiliyor. Bu nedenle Quan Li Li, Hai Ming Wong ve çalışma arkadaşları bu problemi çözebilmek için bir yöntem üzerine çalıştılar. Hedefleri ise çürüklerin oluşmasına sebep olan bakterilerin daha fazla çoğalmasını engelleyip dişte çürük oluşmasını önleyebilmek.

İleride diş cilası olarak da kullanılabilir

Çürük karşıtı olan bu kaplamanın yapımında araştırmacılar, H5 ismindeki antimikrobik bir peptit kullandılar. Bu peptit, tükürük bezinde salgılanan ve H5 diş minesinde emilerek birçok mantarı ve bakteriyi yok ediyor. Araştırmacılar bu peptidin üzerine tekrar mineralleşme sağlaması için fosfoserin de eklediler. Elde edilen karışım sonrasında bir insanın azı dişine uygulandı. Doğal bir şekilde üretilen H5’in aksine bu karışım daha kolay emilerek çok daha fazla bakteri öldürerek bakterilerin çoğalmasını da engelledi. Karışımın ileride ise diş fırçaladıktan sonra dişlere uygulanabilecek bir tür cila şeklinde de kullanılabileceği düşünülüyor.


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı