İnternet

Cloud Healthcare API’si Genel Kullanıma Açıldı

ABD merkezli bir teknoloji firması olan Google, pek çok değişik farklı alanda çalışmalar yürütüyor. Firmanın çalışmalar yürüttüğü alanlardan biri ise bulut sistemler. Google, yeni servisiyle sağlık hizmetlerini ve bulut sistemlerini birleştiriyor.

Yapılan duyuruda Cloud Healthcare API’sinin genel kullanıma açık olacağı belirtildi. Google’ın geliştirdiği bu servis, Google Cloud üzerine inşa edilen sağlık hizmetleri çözümlerinin arasında gerçekleşen veri değişimi yükünü daha da hafifletecek. Geliştirilen bu API organizasyonların bir dizi sistemden ve girdiden veri çekmesine ve bu verileri yönetmesine izin veriyor. Daha sonra ise organizasyonlar, verilerdeki gizliliği koruyan makine öğrenmesi ve yapay zeka ile birlikte bu verileri analiz edebilecek.

Koronavirüs salgını nedeniyle sağlık sistemlerinin üzerinde bulunan yükü Healthcare API hafifletecek. Google tarafından yapılan açıklama en iyi durumlarda bile veri dizilişlerinin sağlık hizmetleri sektöründe çok zor olduğunu ifade edildi. API, veri sağlayıcılarında bulunan sağlık planlarını kullanıp böylelikle verilerle etkileşime geçilebilmesini sağlayacak.

Google Cloud Healthcare API:

Could Healthcare API; kimlik yönetimini, veri kaybı önlemlerini, kuralları ve şifreleme çözümlerini içinde barındırmaktadır. Verilerinin depolandığı bölgeler kullanıcılar tarafından seçilebilir ve daha az yetki verme gibi bir takım yönetim politikalarına da sahip olunabilir. Ayrıca kullanıcılar Cloud Audit Logs ile birlikte olan entegrasyonla verilerini etkileyen bütün eylemleri de takip edebilirler.

Google’ın geliştirdiği bu yeni serviste ayrıca otomatik kimlik gizleme özelliği de bulunuyor. Böylelikle kişisel veriler firmaların kullanamaması için gizlenebiliyor ya da silinebiliyor. Google tarafından yayınlanan bir yazıda, “Google Cloud’un analitik ve makine öğrenmesi araçlarıyla birlikte özel makine öğrenmesi modeli eğitimlerini basitleştirebilir, hızlı bir şekilde test geliştirebilir ve üretim düzeyinde makine öğrenmesi modelleri kullanabilirsiniz” ifadelerini kullanıldı.

Halka açık bir şekilde yayınlanmasından bir sene önce Cloud Healthcare API, beta sürümü ile karşımıza çıkmıştı. API’nin ilk çıktığı tarih de bundan iki yıl önce gerçekleşmişti. Google bu alanda elbette tek başına değil. Microsoft’un da Azure API’si bulunuyor. Microsoft’un servisinde de Fast Healthcare Interoperability Resources ve organizasyonları destekleyen bütün sistemlerle etkileşime geçilebiliyor ve de iletişim kurabilmekte.


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı