İnternet

Chrome ve Firefox, 200’den Fazla Eklentiyi Mağazalarından Kaldırdı

Popüler internet tarayıcıları olan Google Chrome ve Firefox ’un mağazalarında yer alan 200’den fazla kötü amaçlı eklenti kaldırıldı. Yapılan açıklamaya göre bu eklentiler, kullanıcıların verilerini tehdit ediyorlardı.

İnternet tarayıcılarında kullanılan bu eklentiler, kullanıcıların günlük hayatlarını tarayıcılara sağladıkları ek özellikler ile birlikte kolaylaştırıyorlar. Fakat bazı eklentiler kullanıcıların bilgilerinin çalınması ve kredi kartı dolandırıcılığı gibi bazı kötü amaçlı kullanımların da araçları olarak geliştirilebiliyor.

En çok kullanılan internet tarayıcılarından Firefox ve Google Chrome, kendi mağazalarında bulunan 200’den fazla sayıda eklentiyi, kötü amaçlı kullanım sebebiyle mağazalarından kaldırdılar.

Firefox’un mağazasından kaldırdığı eklentilerin çok büyük bir kısmı, 2Ring adındaki firmaya ait. Firefox mağazasında bulunan 129 farklı 2Ring eklentisini kaldırdı. Kaldırılan bu eklentilerin kötü amaçlı olduklarına dair kesin bir kanıt bulunmamakta. Fakat Firefox, eklentilerin uzak bir sunucuda yer alan kodlarının kendi politikalarını ihlal ettiklerini açıkladı.

Google Chrome ve Mozilla, kullanıcı verilerini tehdit eden eklentilere savaş açtı

Konu hakkında yapılan açıklamada 2Ring temsilcisi, eklentilerin kaldırılması konusuyla ilgili olarak Mozilla ile temasa geçtiklerini duyurdu. Temsilci, bu CRM sistemlerini müşterilerinin iletişim merkezlerindeki yüklü uygulamalarla entegrasyon sağlayabilmek için kullandıklarını belirtti.

Mozilla, aynı sebepten dolayı 6 eklentiyi daha mağazasından kaldırdı. Bu eklentilerin ise aynı anda yeni bir sekme açarak başka bir sayfa yüklediği görüldü. Mozilla, bu 30 eklentiyi, üçüncü taraf sitelerde kötü amaçlı davranışlar sergilediği için kaldırdığını açıkladı.

Google da geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, kullanıcıları dolandırmak hedefiyle ücretli Chrome eklentileri sayısında büyük bir artışın olduğunu bildirdi. Google, sahtekarlık şüpheleri sebebiyle Chrome eklenti güncellemelerini de durdurdu. Ayrıca Google, ücretli uygulamaların yayınlanmasını da bir süre askıya aldığını açıkladı.

Bazı geliştirici hesapları askıya alındı

Google’ın yaptığı duyuru sonrasında bazı geliştiricilerin de hesapları askıya alındı. Bazı yeni eklentiler ise Google tarafından reddedildi. Bazı eklentiler ise direkt olarak Chrome’un mağazasından kaldırıldı. Bu durumla birlikte Google’ın bu duyurusundan sonra açıklamalarda bulunan bir geliştirici, bir yıldan fazla bir süre boyunca mağazada bulunan ücretli eklentisinin kaldırıldığını söyledi.

Google, cuma günü yaptığı duyuruda, ücretli eklentiler aracılığıyla yapılan sahtekarlıkların detaylarını ise açıklamadı. Chrome’un mağazasında bulunan ücretli eklenti sayısı, mağazada yer alan eklenti sayısının küçük bir bölümünü oluşturuyor. Mağazada yer alan tüm eklentilerin yalnızca % 9’u ücretli eklenti.


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı