Donanım

ARM Cortex-M55 İşlemci ve ARM Ethos-U55 microNPU Duyuruldu

ARM firması sektörün ilk mikroNPU yani Nöral İşlem Birimi şeklinde tanımladığı Cortex-M55 ve Ethıs-U55 NPU işlemcisini duyurdu.

Makine öğrenmesi artık çoğu yerde ve buna uygun olan işlemciler ile birlikte yapay zekaya ayrılan NPU yani Nöral İşlem Birimi üretimi için de büyük bir rekabet söz konusu. Yeni duyurduğu bu işlemci ve NPU ikilisi ile beraber ARM dikkatleri üzerine çekmiş oldu.

ARM Cortex-M55

ARM tarafından duyurulan yeni Cortex-M55 işlemci ve bununla uyumlu bir ürün olan Ethos-U55 NPU, şirkete göre sektördeki ilk mikroNPU’su şeklinde açıklandı. Şirketin en çok iddialı olduğu bölüm ise makine öğrenmesi oldu. Yeni üretilen NPU’nun sahip olduğu makine öğrenmesi performansı ise mikrokontrolörlerin sahip olduğu performansı 480 katına kadar çıkarıyor.

Ethos-U55

ARM Helium teknolojisi ise üretilen bu yeni işlemcide ilk defa karşımıza çıkmakta. Bu yeni teknoloji ile birlikte Cortex-M55’in sahip olduğu yapay zeka becerileri ise şu ana kadar mümkün olan en yüksek seviyeye ulaşıyor. Bunun yanı sıra işlemci, gerçekleştirilmekte olan işlemlere göre de optimum iş yükü dağılımını kullanıyor.

Corstone-300 referansları ile üretilen işlemcinin satışa çıkması çok uzun bir süre almayacak gibi gözüküyor. Ayrıca bu yeni ürünler herhangi bir yonga setinde de çok kolay bir şekilde kullanılabilecek. Cortex-M55 ‘e uygun olan yazılımları üretmenin de çok kolay bir işlem olduğu açıklandı. Ayrıca işlemci için birçok ortamla birlikte uyumlu olan tek bir program da geliştirildi.

İşlemcinin yeni mimari ile birlikte 8 bit, 16 bit ve 32 bit işlemler için çok daha fazla değişken kullanabilmekte. Bu şekilde daha fazla işlem de yapabiliyor.

NPU’nun sahip olduğu en çok dikkat çekici özelliği ise ARM tarafından yapılan açıklamalarına göre enerji verimliliği. Şirket, NPU’nun makine öğrenmesi şeklindeki görevlerinde neredeyse %90’lık bir enerji tasarrufu sağladığını belirtti. Bunun yanı sıra NPU birçok değişik nöral ağı da destekleyecek.

Çok yoğun işlem gücü gereken işlemler ise direkt olarak mikroNPU üzerinde gerçekleşecek. Sistem çevrimdışı şekilde çalışmaya devam ederken nöral ağların, katman birleştirme işlemlerinin ve aktivitelerin de en iyi biçimde çalışabilmesini sağlayacak. Sistemin bellek gereksinimi ise ARM’ye göre %90’lık bir oranda azalacak.


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı