Donanım

AMD Ryzen 9 3900X’in En Önemli Özellikleri

AMD’nin yeni 3. Nesil Ryzen serisi işlemcisinin en güçlü CPU’larından birisi olan AMD Ryzen 9 3900X modeli ile Intel’in tahtını sallamaya başladı. AMD firması son zamanlarda piyasayı domine etmeye başlayarak liderlik koltuğuna oturdu. Amd, ürettiği işlemcilerde fiyat/performans dengesini koruyarak rakiplerini zor duruma düşürdü. Son silahlarından biri ise AMD Ryzen 9 3900X.

12 çekirdeğe, 7nm üretim teknolojisi ve 24 belleğe sahip olan yeni 3900X modeli, sahip olduğu bu yüksek çekirdek sayısı ile birlikte çoklu çekirdek kullanımında da aynı fiyat bandında bulunan Intel modellerinin de ötesinde bulunuyor. Bununla birlikte temelde 3,8 GHz olan ve boost ile beraber 4,6 GHz frekansına ulaşarak yüksek bir performans sunmakta.

AMD Ryzen 9 3900X Özellikleri:

AMD’nin En Güçlü Bilgisayar İşlemcisi
Zen 2 Mimarisi
7 nm üretim teknolojisi

AMD ’nin En Güçlü Bilgisayar İşlemcisi

AMD Ryzen 9 3900X Threadripper gibi bazı özel işlemcileri saymazsak eğer AMD’nin en güçlü masaüstü işlemcilerinden birisidir. Gerek sunduğu özellikler olsun gerek fiyatı olsun uzun bir süre daha piyasadaki popülerliğini koruyacağı düşünülüyor.

AMD Zen 2 Mimarisi

Radikal yeniliklerle beraber gelen Zen 2 mimarisinin merkezinde ise 7nm üretim teknolojisi yer almakta. İşlemciler için normalde 2 kat daha çok transistör yoğunluğu sunacak olan mimari bunun yanı sıra %50 oranında daha az bir enerji tüketimi ile birlikte %25 daha fazla performans artışını da beraberinde getirecek. AMD tarafından dünyadaki ilk yüksek performanslı olan x86 çekirdekleri bu mimari ile sunuluyor. Verimlilik alanında daha fazla geliştirmeler sunduğunu ifade eden AMD’nin bir diğer değişikliği ise küme tipi her çekirdeğe ‘chiplet’ ismini vermesi ve her chiplet 8 çekirdeğe de ev sahipliği yapması olarak belirtiliyor. İşlemcide bulunan çekirdekler ise I/O üzerinden haberleşiyorlar.

7 nm Üretim Teknolojisi

Günümüzde üretimi yapılan işlemciler çok fazla sayıda transistör barındırıyorlar. Bu durumu sağlayan ise nm olarak ifade edilen transistörler arası mesafenin gün geçtikçe teknolojinin ilerlemesi ile birlikte daha da azalması. İşlemcilerde bulunan nanometre değeri küçüldükçe transistörler arasında bulunan mesafe de azalmaktadır. Böylece transistörlerin güç tüketimi daha da azalır ve ısısı artar. İşlemcide bulunan transistörlerin birbirine daha yakın olması ise işlemci içine daha fazla transistör sığmasını sağlar. Böylelikle de işlemcinin daha yüksek performansta çalışması sağlanmış olur.


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı