Donanım

AMD, Radeon Pro VII Ekran Kartını Tanıttı

AMD firması özellikle de işletmelerle bilgisayar destekli mühendislik ve 8K video düzenleme gibi endüstriyel uygulamalar gerçekleştiren kişilere yönelik tasarladığı yeni ekran kartının tanıtımını yaptı. Radeon Pro VII adı verilen bu yeni ürünün, rakibi NVIDIA Quadro RTC 5000’a göre daha uygun fiyatlı bir seçenek olduğu belirtildi.

AMD, medya sektöründe bulunan ve bilgisayar tabanlı tasarımlar hazırlayan iş insanlarına yönelik piyasaya süreceği yeni ekran kartı olan Radeon Pro VII’nin tanıtımını gerçekleştirdi. Bu yeni ürün uygun maliyeti ile dikkat çekiyor ve 7 nm’lik Radeon VII’yi temel alarak tasarlandığı belirtiliyor. Bunun yanı sıra yeni ekran kartı, yüksek maliyeti ile tanınan NVIDIA Quadro RTX 5000 için de daha uygun fiyatlı bir seçenek olacağı ifade ediliyor.

Daha Düşük Maliyet Sunuyor

Endüstriyel uygulamalar için güç sağlayacak Radeon Pro VII’nin daha düşük maliyetli bir seçenek olarak rakipleri karşısında daha başarılı olarak söz konusu endüstrilerdeki giriş engelini de azaltması beklenmekte. AMD firması tarafından resmi internet sitesi üzerinden yapılan detaylı tanıtımda yer alan karşılaştırmalı grafikler de bu noktaya dikkat çekmekte. Yeni ürün, Quadro GP100’ün yarı fiyatından daha düşük bir fiyata sunuluyor. İki adet ek mini DisplayPort 1.4 bağlantı noktası, 2 kat VRAM, 1 TB/sn’den fazla bellek bant genişliği ve 13,1 TFLOP’a kadar birleştirilmiş FP64 performansı ile birlikte geliyor.

Radeon Pro VII, rakibine göre fiyat avantajları ve performans ile öne çıkıyor. VII’ye benzeyen sahip olduğu 7 nm mimari özelliğiyle ise eleştiri alıyor. Bu yeni ürün ayrıca 1 TB/sn bellek bant genişliğine sahip 16 GB HBM2 4.096 bit bellek ile birlikte geliyor. Radeon VII, iki 8 pinli güç konektöre sahip. Radeon Pro VII’de ise bir adet de 6 pinli ve bir adet 8 pinli konektör yer alıyor.

HDMI girişi yer almayan Radeon Pro VII’de ise 6 tane mini DisplayPort 1.4 bağlantı noktası yer alıyor. Bu yüzden yeni ekran kartı tek bir 8K panele veya altı adet FHD ekrana bağlanabiliyor. AMD ayrıca, yeni Infinity Fabric Link ile birlikte 168 GB/sn çift yönlü bant genişliği sunmakta.

AMD Radeon Pro VII Çıkış Tarihi

Infinity Fabric Link, iki GPU arasında bant genişliğini artırmaya ve bellek paylaşımına izin veriyor. Birçok yeni özellik bulunan yüksek performansa sahip ekran kartı AMD Radeon Pro VII’nin Haziran ayının ortalarında satışa sunulması bekleniyor.


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı