Donanım

AMD EPYC İşlemcilerini Piyasaya Sürdü

AMD firması 3 farklı 2. nesil EPYC işlemcisini piyasaya sürdü. Bu yeni EPYC 7F32, EPYC 7F52 ve EPYC 7F72 işlemciler, Intel’in sektördeki payını daha da azaltacak gibi görünüyor. AMD’nin ürettiği yeni işlemcilerin maliyeti ise Intel Xeon işlemcilere oranla yaklaşık %50 daha az miktarda.

Dünya çapında yonga piyasasında en büyük iki marka olan Intel ve AMD, fiyatlar söz konusu olduğunda da birbirlerine çelme takmaya çalışıyorlar. AMD, 3 adet 2. nesil EPYC sunucu işlemcisini satışa çıkardığını açıkladı. Bu yeni işlemciler Intel’in Xeon işlemcilerine göre %50 oranla daha az maliyet ile üretilebiliyor.

Üretilen bu yeni yongalar, Intel’den sektörün egemenliğini ele geçirme hamlesinin bir parçası olarak değerlendirilmekte. Firma, kısa bir süre zarfında yüksek performanslı hesaplama, yüksek yakınsama ve veritabanı işleme altyapısına yönelik tasarlanan yüksek performansa sahip olan Zen 2 çekirdekleri ile daha avantajlı konuma geçmişti.

Yongaların Maliyetleri Daha Uygun

AMD’nin satışa çıkardığı yeni işlemciler; EPYC 7F32 (8 çekirdek), EPYC 7F52 (16 çekirdek) ve EPYC 7F72 (24 çekirdek) olarak adlandırıldı. Bu yeni işlemcilerde yüksek miktarlarda ön bellek ve 500 MHz’e kadar da ek baz frekansı yer alıyor. Bu tasarımlar ile EPYC’i çekirdek başına dünya genelinde en yüksek performansa sahip olan x86 sunucu merkezi işlem birimi yaptığı ifade ediliyor. EPYC’in bir önceki ikinci nesil işlemcileri ise 2019 yılının üçüncü çeyreğinde satışa çıkmıştı.

Yeni EPYC 7Fx2 işlemcileri, sektörde yer alan iş yükü için yüksek performans sağlayacak. Bunlar arasında rakipleri ile karşılaştırıldığında %17 oranına kadar daha yüksek bir şekilde SQL sunucu performansına sahip olan veritabanları, rakiplerine göre çekirdek başına düşecek bireysel hesaplamalı akışkanlar dinamiği uygulamalarında da %94 oranında daha fazla performanslı hesaplama (HPC) ve yine rakiplerine göre %47 oranında daha fazla VMmark 3.1 puanlı olan hiper yakınsama altyapısı bulunuyor.

Yeni ikinci nesil AMD EPYC 7Fx2 işlemcilerinin çekirdek başına düşen performansta lider olduğunu kaydeden AMD, yeni işlemcilerin Zen 2 çekirdeklerini, PCIe 4/DDR4-3200 belleklerinin sistem tasarımı yeniliklerini ve AMD Infinity mimarisini bir araya getirdiğini vurguladı.

AMD Yeni İşlemcilerin Fiyatları ise Şöyle:

EPYC 7F32 İşlemci : 2.100 Dolar (14.307 TL)
EPYC 7F52 İşlemci : 3.100 Dolar (21.116 TL)
EPYC 7F72 İşlemci : 2.450 Dolar (16.688 TL)


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı